Планински Живовляк

Живовляк /Plantago Ianceolata L./
Семейство Живовлекови
Разпространява се из сухи тревисти и песъчливи места в цяла България.
Използват се листата и се берат по време на цъфтеж – май-септември.
Химичен състав:
Гликозидъд аукобин, горчиви и дъбилни вещества, алкалоиди, флавони, фенолни киселини, инвертин, емулзин, витамин С, витамин К, промитамин А, соли (натриеви и силициеви).

"Ако се докоснеш веднъж до живовляк, ще живееш дълго и щастливо без болести''
По-долу са изброени някои от популярните ползи за здравето от използването на планински живовляк
-
Респираторни инфекции
Помага за намаляване на отделянето на слуз в дихателните пътища, което го прави полезен при лечение на настинки, катари, синузити, белодробни и бронхиални алергични състояния като сенна хрема и астма. Тъй като билката има и антисептични свойства, тя може да се използва като лек при възпалено гърло, тонзилит и кашлица.
-
Облекчаване на кашлица и настинка
Има както отхрачващи, така и антитусивни свойства, което го прави идеален за лечение на кашлица и настинка. Той има противовъзпалително, охлаждащо и болкоуспокояващо действие, което го прави добър избор при болки в гърлото. Той намалява секрецията на слуз в организма, особено в дихателната система.
-
Полезно за хората с наднормено тегло и затлъстяване
Известно е, че притежава диуретични и детоксикиращи свойства. Той има свойства за потискане на апетита, което до голяма степен помага за ограничаване на пристъпите на глад.
-
Заздравява нарязвания
Живовлякът се състои от определен епидермален растежен фактор, който позволява да се ускори зарастването на леки рани и натъртвания.
-
Лекува запек
Яденето на листа и пиенето на чай от билката помагат за освобождаване от запек. Той има слабителни свойства, а листата му, когато се ядат, също съдържат много фибри.
-
Облекчaва циреи и акне
Прекрасен в извличането на примеси и инфекции от кожата. Той също така успокоява, намалява възпалението и убива бактериите. Използвайте лапа от билката като маска за лице за дълбоко почистване и използвайте охладен чай като тонер за лице сутрин и вечер.
-
Лекува ухапвания и ужилвания от насекоми
Отлично средство за ухапвания и ужилвания. Ако сте у дома, можете бързо да приложите лапа от билката, за да изтеглите токсина и да предотвратите появата на сърбящи, червени отоци.
-
Успокоява раздразнените очи
Охладеният чай може да се използва като измиване на очите за зачервени, раздразнени или уморени очи. Памучните тампони, напоени с чая, също могат да се поставят върху затворени очи, за да успокоят раздразнението.
-
Лекува изгаряния
Може да бъде доста полезен за бързо излекуване на повърхностни изгаряния. Той помага за предотвратяване на инфекция, намаляване на възпалението и облекчаване на дискомфорта от изгарянето.
Леките изгаряния, макар и несериозни, могат да бъдат много болезнени и могат да отнемат повече като време, за да бъдат излекувани. Използвайте лапа от билката върху изгарянето през първите няколко часа и след това редовно прилагайте разтвор от нея. Можете да използвате листата като превръзка и върху мехлема.
-
Екзема и псориазис
Може да се използва за облекчаване на сърбеж и подуване, свързани с тези кожни заболявания, както и за защита на кожата от инфекция. Той се счита за една от най-добрите билки за облекчаване на сърбежа. В допълнение към използването на лапа, можете също да използвате чай, за да намажете проблемните зони, за да овлажните и лекувате.
-
Добър за храносмилането
Счита се за полезен като лечение на диария, гастрит, колит и други храносмилателни заболявания поради своите стягащи свойства. Използван е като лек при стомашни и чревни инфекции, както и при инфекции на пикочните пътища и тъй като билката има спазмолитично и успокояващо действие, може да се използва за успокояване на дразненето и намаляване на спазмите по отношение на коликите при
кърмачета и малки деца. Семената могат да се използват като насипно слабително средство.
-
Успокоява хемороидите
Стипчивите качества на билката помагат за свиване на хемороидите, докато неговите противовъзпалителни, охлаждащи и аналгетични свойства носят успокояващо и облекчаващо болката.
-
Лекува язва в устата
Хладкият чай може да се използва като вода за уста за лечение на язви в устата. Можете да дъвчете пресен лист, за да освободите соковете и след това да маневрирате сдъвканите листа до частта от устата, засегната от язвата.
Кървенето от венците е друго състояние, от което ще се възползва водата за уста от живовляк. Хемостатичните и стягащи свойства спират кървенето, докато противовъзпалителните действия намаляват подуването, а антимикробните съставки се борят с бактериите.
Билката живовляк има широкообхватни антимикробни свойства, освен че е противовъзпалителна и аналгетична. Той може не само да успокои ухапвания от насекоми и повърхностни рани, но предотвратява инфекции и ускорява зарастването. Активен биохимичен аукубин е отговорен главно за антимикробното действие на билката. Друго вещество алантоин в билката помага за регенерацията на кожната тъкан.



Традиционни употреби и ползи от планинската билка живовляк
Той е бил използван за лечение на язви и рани.
Сокът, извлечен от затоплени листа, се поставя в окото, за да се намали раздразнението при травма или конюнктивит.
Лапата от листа може да се прилага върху ужилвания и рани, за да се улесни зарастването и да се предотврати инфекция.
Поради високото съдържание на витамини и минерали, чаят от живовляк едновременно попълва хранителните вещества, загубени в резултат на диария.
Коренът от живовляк традиционно се използва за лечение на рани, както и за лечение на треска и респираторни инфекции.
Добавянето на пресни семена от живовляк или цветни глави към чая действа като ефективно слабително средство, също би успокоило възпалено гърло.
При поглъщане аукубинът в листата на живовляк води до повишена екскреция на пикочна киселина от бъбреците и може да бъде полезен при лечение на подагра.
Обикновеният живовляк е безопасно и ефективно лечение за кървене, бързо задържа кръвния поток и насърчава възстановяването на увредената тъкан.
Вътрешно те се използват за лечение на широк спектър от оплаквания, включително диария, гастрит, пептична язва, синдром на раздразнените черва, кръвоизлив, хемороиди, цистит, бронхит, катар, синузит, астма и сенна хрема.
Те се използват външно при лечение на кожни възпаления, злокачествени язви, порязвания, ужилвания и др.
Нагретите листа се използват като мокра превръзка при рани, отоци и др.
Семената се използват при лечението на паразитни червеи.
Дестилираната вода, направена от растението, прави отличен лосион за очи.
Живовлякът, смесен с лимонов сок е отличен диуретик.
Смятало се, че прахообразните сушени листа, взети на напитки, унищожават паразити.
Счита се за полезен при лечение на ухапвания от змии и насекоми и ужилващ обрив от коприва